ÜYE OL ÜYE GİRİŞİ
İade Koşulları

İADE İŞLEMLERİ

uygunadim.com’da satılan ürünlerin garantisi var mı?

Satışa sunduğumuz tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Ürünlerin tamir ve değişim işlemleri de garantör firma tarafından yapılır. Fatura veya garanti belgeniz varsa, size en yakın yetkili servisi arayarak garanti kapsamında ürününüzü tamir ettirebilir, gerekli durumlarda değişim talebinde bulunabilirsiniz. Sitemize gönderilen ürünler de uygunadim.com tarafından yetkili servislere gönderilir, tamir ya da değişim işlemleri sitemiz bünyesinde yapılmaz.

İADE KOŞULLARI

Arıza-Kusurlu / İade / Değişim

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade talebinizle ilgili uygunadim.com’ a üye girişini yaparak hesabım sekmesinde iade/arızalı-kusurlu ürün bildirimini doldurduktan sonra ürününüzü (eksiksiz, kullanılmamış, ambalajı hasar görmemiş şekilde ve iade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerinde aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.) MNG Kargo Kargo ile ücretsiz geri gönderebilirsiniz. Ürün tarafımıza ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir. Ürün bedeli tarafınıza 3 iş günü içerisinde iade edilir. İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise; İlgili ürün adresinize ücretsiz kargo ile gönderilecektir. Eğer ürünün faturası kurumsal ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmiş bir iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde işleme alınamamaktadır. Ürün tarafımıza ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir. Ürün bedeli tarafınıza 3 iş günü içerisinde iade edilir. İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise; İlgili ürün adresinize ücretsiz kargo ile gönderilecektir.

Ürün iade adresi:

IG Analiz Danışmanlık Araştırma Bilgi Yazılım Reklam Eğitim San. Ve Ticaret A.Ş. Altın şehir Mahallesi Nato Yolu Caddesi Balhan Sokak No:7/A 34775 Ümraniye-İstanbul

Satın aldığım arızalı-kusurlu çıktı, ne yapmalıyım?

Satın almış olduğunuz ürününüzle ilgili yaşadığınız arıza/kusur sorunları için, ürünün elinize geçmesinden itibaren 30 gün içinde tarafımıza başvurabilirsiniz. Ürününüzü MNG Kargo ile “kargo ücreti” ödemeden geri gönderebilirsiniz. Ürününüz uygunadim.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelenmek üzere Yetkili Servis’e gönderilir, Yetkili Servis tarafından teslim alınmasından itibaren 20 iş günü içinde, Yetkili Servis’in vereceği inceleme raporu doğrultusunda, ürünün arızalı/kusurlu bulunması durumunda “Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusunda tercih ettiğiniz işlem uygulanacaktır. Ancak ürününüzdeki arıza/kusur, “kullanıcı hatası” (düşürme, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse; tercih ettiğiniz işlem uygulanmayacaktır.

Satın aldığım ürünü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Satın aldığınız ürünlerin “renk/beden/model” nedeniyle veya sitedeki başka bir ürün ile değişimi maalesef yapılamamaktadır. Ancak ürününüzde arıza/kusur olduğunu düşünüyorsanız daha detaylı bilgi için; Yeni aldığım ürünüm arızalı-kusurlu ürün çıktı, ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını inceleyebilirsiniz.

Satın aldığım ürün kargo teslimatı sırasında hasarlı çıktı ne yapmalıyım?

Aldığınız ürün ‘hasarlı’ ya da ambalajı ‘deforme’ ise bunun için ‘Kargo Hasar Tespit Tutanağı’ ya da ürününüzün yetkili servis tarafından kurulumu sırasında düzenlenecek ‘Yetkili Servis Hasar Raporu’ gerekmektedir. Aksi takdirde ürününüz için yapacağınız ‘hasar bildirimi’ kabul edilmeyecektir.

a- Kargodan ürünü teslim alırken ne yapmam gerek?

Ürününüzü teslim alırken kontrol etmenizi ve üründe fark edebileceğiniz bir hasar olup olmadığını kargo görevlisi yanında tespit etmenizi özellikle öneririz. Eğer bu aşamada bir tespitte bulunursanız kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanızı ve ürünü teslim almadan aynı kargo ile geri göndermenizi rica ederiz. Kargo tarafından uygunadim.com’a, ürünün hasarlı olduğuna ilişkin bilgilendirme yapıldığında; ürünün iade işlemleri başlatılacak ve başvurunuzdaki tercihinize göre ürün bedel iadesi gerçekleştirilecektir.

b- Üründe hasar olduğunu kargodan ürünü teslim aldıktan sonra fark ettim, Ne yapmam gerek?

“Kargo Tespit Tutanağı” olmadan teslim alınan ürünlerdeki hasardan/deformasyondan uygunadim.com sorumlu değildir. Teslim aldığınız ancak Yetkili Servis tarafından kurulumu gereken, kutulu/ambalajlı ürünler için sonradan fark edilen hasarlar öncelikle “Yetkili Servis Hasar Raporu” ile belgelenmelidir. Bu belgenin temininden sonra ‘Sipariş Takibi’ sayfasından ‘Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu’ seçeneğiyle uygunadim.com linkinden iletmenizi rica ederiz. Bu kapsamda ürünün geri gönderimi için “kargo bedeli” ödemezsiniz.

Kullanmakta olduğum ürünüm arızalandı, onarımı için ne yapmalıyım?

Satın aldığınız ve “Garanti Belgesi ”ne sahip ürünler, teslim aldığınız tarihten itibaren ürünün Garanti Belgesi’nde belirtilen “garanti süresi” kapsamında, üretici ya da ithalatçı firma garantisindedir. Yetkili servislerine ürünün faturası ve garanti belgesi ile tamir ettirebilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizi direkt olarak Yetkili Servis’e ulaştırmanız, size kargoda geçen süreden zaman kazandıracaktır. Arzu ederseniz ürününüzü, uygunadim.com aracılığıyla Yetkili Servis’e ulaştırılmak üzere bize gönderebilirsiniz. Bu doğrultuda, “Garanti Belgesi” dahilinde ürün arızasını ‘hesabım’ sayfasından ‘Arıza Bildirimi Başvurusu’ seçeneğiyle iletmenizi rica ederiz. MNG Kargo ile “kargo ücreti” ödemeden uygunadim.com’a gönderebilir. Kullanıcı hatasından kaynaklanan arıza/kusurlarda ve kurulumu Yetkili Servis tarafından yapılmayan ürünlerde, garanti süresi kapsamında ücretsiz onarım hizmeti verilmez.

a- Onarım için arızalanan ürünümü uygunadim.com’a nasıl göndereceğim?

Ürününüzle birlikte “garanti belgesi” ve faturasını da MNG Kargo ile uygunadim.com adresine ulaştırabilirsiniz.

b- Ürünüm uygunadim.com’a ulaştıktan sonra süreç nasıl devam ediyor?

Ürününüz uygunadim.com tarafından teslim alındıktan sonra en geç 3 iş günü içinde onarımı yapılmak üzere Yetkili Servis’e gönderilir. Yetkili Servis, bu işi çözmek için ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 20 iş günü içinde İşlemini sonuçlandırmak ile yükümlüdür. Bu süreçte gecikme yaşamamak için ürününüzü garanti belgesinde adresleri bulunan yetkili servislerden size en yakın olanına direk gönderebilirsiniz. Yetkili Servis tarafından yapılan incelemeye göre talebiniz 3 farklı şekilde sonuçlandırılır. Süreçle ilgili olarak tarafınıza e-posta ile bilgilendirme yapılır. 1- Üründeki arıza, ‘üretici firma kaynaklı ve onarılamıyor’ ise ürünün yenisiyle değişimi için Yetkili Servis tarafından “Teknik Rapor” düzenlenir. Eğer ilgili ürün için yenisi temin edilemiyorsa (üretimden kaldırılması, üretici firma tarafından ithalat yapılamaması gibi durumlarda) “para iadesi” süreci başlatılır. 2- Üründeki arıza, ‘üretici firma kaynaklı ve onarılabilir’ ise ürününüz Yetkili Servis’e tesliminden itibaren 20 iş günü içinde ücretsiz olarak onarılarak, ücretsiz kargo ile tarafınıza gönderilir. 3- Ürününüzdeki arıza/kusur, ‘kullanıcı hatası’ (düşürme, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse, ilgili ürünün onarımı yapılmadan, ücretsiz kargo ile tarafınıza gönderilir.

Henüz dağıtıma çıkmamış siparişimde ürün iptal talebinde bulunabilir miyim?

İptal talebinizle ilgili uygunadim.com’a üye girişini yaparak hesabım sekmesinde iade/değişim/iptal ürün bildirimini doldurduktan sonra ürünü iptal edebilirsiniz. Bu durumda iptal ürüne ait ödeme kredi kartı hesabınıza 3 iş günü içerisinde iade edilecektir. İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İade veya arızalı-kusurlu ürünü hangi adrese göndermeliyim?

IG Analiz Danışmanlık Araştırma Bilgi Yazılım Reklam Eğitim San. Ve Ticaret A.Ş. Altın şehir Mahallesi Nato Yolu Caddesi Balhan Sokak No:7/A 34775 Ümraniye-İstanbul

İade edeceğim veya arızalı-kusurlu ürün için kargo ücreti ödeyecek miyim?

MNG Kargo ile gönderdiğiniz hiç bir iade/değişim için kargo ücreti ödemezsiniz.

İade ettiğim ürünün ödemesi ne zaman gerçekleşecek?

Ürün tarafımıza ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir. Ürün bedeli tarafınıza 3 iş günü içerisinde iade edilir. İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Site Ekle http://blogsiteslist.com